SuperMeciul zilei de astazi, 7 sept., analizat de Super Pontino: Simona Halep vs Serena Williams

COMPETITIE: US Open, sferturi de finala

ORA DE INCEPERE: 2:00

TRANSMIS LIVE: Eurosport

VEZI AICI TOATE PROMOȚIILE LA         MECIUL ZILEI !

BIOGRAFIE : Simona Halep (Romania)- 25 de ani, locul 5 WTA; 14 titluri WTA de simplu in cariera, din care 3 castigate in acest an; a strans din tenis aproape 13,9 milioane de dolari; cea mai buna clasare WTA- locul 2 (2015); antrenata de Darren Cahill

Serena Williams (SUA)- 35 de ani, locul 1 WTA; 71 de titluri WTA de simplu in cariera, doua castigate in acest an; a strans din tenis aproape 80,9 milioane de dolari; cea mai buna clasare WTA- locul 1 (incepand din 2013); antrenata de Richard Williams si Oracene Price

H2H: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit pana acum de opt ori; sapte partide i-au revenit Serenei Williams si doar una Simonei Halep;  in aceste partide Halep a castigat doar patru seturi

FORMA JUCATOARE: Simona Halep- L W W W W

Serena Williams (SUA)-  L W W W W

INTRA AICI SI FA-TI CONT LA CASA DE PARIURI SPORTINGBET SI PRIMESTI ZILNIC UN FREEBT IN VALOARE DE 25 RON

SuperMeciul zilei de astazi, 7 sept., analizat de Super Pontino Simona Halep isi continua parcursul excelent pe taram american si s-a calificat in sferturi la US Open. In optimi, jucatoarea din Constanta a trecut, cu ceva emotii, de Carla Suarez Navarro. Romanca a castigat lejer primul set, cu 6-2, si a dominat si urmatorul act. Halep si-a pierdut insa serviciul la scorul de 6-4, iar jucatoarea din Spania a egalat. Simona nu i-a mai lasat insa nicio sansa in urmatoarele doua game-uri si a pus capat partidei dupa o ora si 39 de minute de joc. Prin victoria contra ibericei constanteanca si-a asigurat 450.000 de dolari si 430 de puncte WTA, care o apropie si mai mult de locul 4 WTA. Este pentru a saptea oara in cariera cand romanca se califica in sferturile de finala ale unui turneu de grand slam.Daca pana acum a avut parte de adversare mai slab cotate, in sferturi romanca o va intalni pe numarul 1 mondial, Serena Williams. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de opt ori de-a lungul timpului, iar bilantul este clar in favoarea americancei. Serena a castiagt sapte din aceste partide, ultima chiar in acest an, in sferturile mastersului de la Indian Wells. Singura victorie a Simonei Halep a avut loc in urma cu doi ani, in grupele Turneului Campioanelor.

SuperMeciul zilei de astazi, 7 sept., analizat de Super Pontino Serena Williams domina de cativa ani tenisul feminin si, in ciuda varstei destul de inaintate, nu da semne ca ar vrea sa se retraga. Jucatoarea din Statele Unite s-a calificat in sferturi la US Open dupa ce a trecut fara probleme, in turul anterior, de Yaroslava Shvedova. De altfel, Serena se afla intr-o forma de zile mare: inca nu a pierdut niciun set la Flushing Meadows, iar in meciul din optimi nu i-a oferit adversarei nicio sansa de break. Mai mult chiar, in intreg turneul de peste Ocean nu si-a pierdut niciodata serviciul si o singura data a fost nevoita sa salveze o minge de break. Dupa succesul in fata Shvedovei, Serena Williams a ajuns la 308 victorii in era open, depasindu-l la acest capitol pe Roger Federer. Ea isi doreste insa cel de al saptelea titlu la US Open, dupa ce anul trecut s-a oprit in semifinale. In meciul din aceasta seara, Serena este favorita, avand in vedere cele sapte victorii impotriva Simonei Halep. Dar nu o asteapta o partida usoara. Simona a dovedit pana acum ca este capabila sa joace un tenis de calitate si, dupa meciul cu Timea Babos, a aratat ca este si foarte puternica la nivel psihic. Noi credem ca romanca va castiga cel putin un set, iar apoi, in decisiv, totul este posibil.