SuperMeciul zilei de astazi, 4 sept., analizat de Super Pontino: Simona Halep vs Carla Suarez Navarro

COMPETITIE: US Open, optimi de finala

ORA DE INCEPERE: Urmeaza a fi anuntata

TRANSMIS LIVE: Eurosport

BIOGRAFIE : Simona Halep (Romania)- 25 de ani, locul 5 WTA; 14 titluri WTA de simplu in cariera, din care 3 castigate in acest an; a strans din tenis aproape 13,9 milioane de dolari; cea mai buna clasare WTA- locul 2 (2015); antrenata de Darren Cahill

Carla Suarez Navarro (Spania)- 28 de ani, locul 12 WTA; 2 titluri WTA de simplu in cariera, unul castigat in acest an; a strans din tenis peste 7,8 milioane de dolari; cea mai buna clasare WTA- locul 12 (2016); antrenata de Xavier Budo si Marc Casabo

H2H: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit pana acum de zece ori si si-au impartit victoriile; Halep a castigat cinci confruntari, iar Navarro alte cinci

FORMA JUCATOARE: Simona Halep- W  L W W W

Carla Suarez Navarro- W L W W W

INTRA AICI SI DESCHIDE-TI CONT LA CASA DE PARIURI BETFAIR SI PRIMESTI 200 EURO BONUS PENTRU A PARIA PE MECIUL SIMONEI HALEP

SuperMeciul zilei de astazi, 4 sept., analizat de Super Pontino Simona Halep a mai facut un pas spre finala de la US Open si a invins-o in turul 3 de unguroaica Timea Babos. Daca romanca a castigat lejer primele doua meciuri de la Flushing Meadows fara a ceda vreun set, in meciul cu Babos a trecut de la agonie la extaz. Constanteanca a inceput bine partida si si-a adjudecat primul set in numai 24 de minute, cu scorul de 6-1. Parea ca meciul va fi doar un galop de sanatate pentru Halep, dar tenismena din Ungaria a inceput sa joace din ce in ce mai bine, a facut tot mai putine greseli nefortate si a castigat cu 6-2 urmatorul set. In decisiv s-a jucat pe viata si pe moarte. Babos a condus la un moment dat cu 3-1 si avea prima sansa la castigarea partidei. Halep a demonstrat insa de ce este una dintre cele mai valoroase jucatoare ale lumii, a reusit sa isi stapaneasca emotiile si a intors soarta partidei. In optimile de finala, romanca va avea o misiune mult mai grea, in fata unei jucatoarea aflate aproape de top ten-ul WTA. Simona are ins un moral excelent, mai ales dupa revenirea incredibila din meciul cu Babos. Sa speram insa ca se va recupera din punct de vedere fizic; ea a recunoscut dupa partida contra jucatoarei maghiare ca a avut dureri de spate.

De cealalta parte, Carla Suarez Navarro s-a calificat in optimile de la US Open fara a ceda vreun set. Mai mult chiar, in primul tur a castigat meciul impotriva Telianei Pereira fara a pierde vreun game. In turul anterior, jucatoarea din Spania a invins-o cu 6-4, 6-3 pe rusoaica Elena Vesnina. Navarro este intr-o forma excelenta, chiar daca hard-ul nu este suprafata ei preferata de jos. Sa nu uitam ca inainte de turneul de la New York, Carla a avut un parcurs bun si la Cincinnati, unde a fost eliminata greu in sferturi de Angelique Kerber. Simona Halep si Carla Suarez Navarro au mai jucat de zece ori una impotriva alteia, iar bilantul este unul extrem de echilibrat: fiecare are cate cinci victorii. Mai mult chiar, sapte din aceste intalniri au fost decise in trei seturi, inca o dovada in plus a faptului ca cele doua jucatoare sunt de valoare apropiata. Halep are insa avantaj in meciurile jucate pe suprafete rapide, asemeni celei din New York.