10 Iunie in istoria Campionatului European de fotbal

EURO 2016 – Istoria turneului final pe 10 Iunie

Cateva ore ne mai despart pana la startul unei noi editii a Campionatului European. In deswchidere, dupa cum bine stim se vor intalni tara gazda, Franta, si Romania insa cu ajutorul site-ului oficial al UEFA, redactia www.superpont.com va va prezenta istoria zilei de 10 Iunie in cadrul turneului final. EURO 2016 – Istoria turneului final pe 10 Iunie.

Deschide aici un cont la Betfair si ai unul din cele mai mari BONUSURI din Romania – BONUS 100% LA DEPUNERE PANA LA €200

EURO 2016 - Istoria turneului final pe 10 IunieNe intoarcem in timp tocmai in 1968 la victoria Italiei din finala Campionatului European 2-0 contra Iugoslaviei ( Riva 12 si Anastasi 31 ), insa acest succes al Squadrei Azzura a venit dupa o rejucare, rezultatul primului meci fiind egal 1-1.

20 de ani mai tarziu, in aceeasi zi de 10 Iunie, Germania termina la egalitate 1-1 in faza grupelor, intalnirea cu Italia, golurile intalnirii fiind inscrise de Mancini ( Italia ) in minutul 52 si Brehme ( Germania ) 3 minute mai tarziu.

La Campionatul European din 1992, in aceeasi zi de 10 Iunie, consemnam un nou rezultat de egalitate. Tot 1-1 ca in urma cu 4 ani, numai ca fata-n fata se aflau de aceasta data Suedia si Franta. Erikson avea sa deschide scorul pentru suedezi in minutul 24, egalarea venind pentru francezi in minutul 58 din gheata lui Jean Pierre – Papin.

EURO 2016 - Istoria turneului final pe 10 Iunie

In 1996, pe 10 Iunie aveam parte de doua intalniri in aceeasi zi. Pe Villa- Park din Birmingham se intalneau de la ora 18.30 Olanda si Scotia si terminau, cum altfel decat tot la egalitate 0-0, in timp ce EURO 2016 - Istoria turneului final pe 10 Iuniedoua ore mai tarziu, Selectionata tricolora a Romaniei intalnea, pe cine credeti ?! Nimeni alta decat adversara din aceasta seara, Franta.

Cu o echipa din care nu lipseau Stelea, Petrescu, Belodedici, Lupescu, Munteanu, Raducioiu, Hagi sau Lacatus, selectionata „cocosului galic” se impunea cu 1-0 prin golul marcat de Christophe Dugarry in minutul 25. Apropo, selectionerul Romaniei era tot Anghel Iordanescu.

In 2000, Belgia invingea Suedia cu 2-1 prin golurile marcate de Goor si Emil Mpenza in minutele 43 si 46, pentru suedezi replicand Mjallby in minutul 53.

In 2008 se intalneau in aceeasi zi de 10 Iunie, Spania vs Rusia ( 4-1 ) si Grecia vs Suedia ( 0-2 ). 4 ani mai tarziu ( 2012 ) aveam parte tot de doua meciuri in data de 10 Iunie, acum fata-n fata aveau sa fie Spania cu Italia ( 1-1 ) si Irlanda cu Croatia ( 1-3 ).

Profita de livet-tv pentru EURO 2016, ai bonus 250 ron la inregistare si aplicatie pentru iphone!