Oceláři Třinec – HC Pardubice

49

Pronosticul meu: 1

Analiza: In Cehia incep meciurile din sferturile de finala ale play-offului, faza din care am ales jocul dintre Trinec si Pardubice. Echipa gazda a terminat pe locul 2 sezonul regulat si este cotata ca a doua favorita la titlul de campioana, dupa Sparta. Finalul se sezon a fost extraordinar pentru Trinec care a castigat 10 din ultimile 11 meciuri, singura infrangere venind intr-un joc la Pardubice(5-7). Echipa inscrie foarte usor si joaca foarte ofensiv punand presiune constanta asupra adversarului. Jucatorii sunt optimisti si abia au asteptat sa-si afle adversara din sferturi, pe care au cunoscut-o abia dupa jocul de duminica dintre Pardubice si Slavia. Singurul absent, din lotul lui Jiri kalos, este atacantul Vaclav Varova care nu va mai reveni in acest sezon. Pardubice a ocupat locul 7, in sezonul regulat, si a fost obligata sa joace precalificari cu Slavia, serie castigata abia in jocul decisiv. Pardubice nu a reusit sa treaca, niciodata in istorie, de sferturile play-offului atunci cand s-a clasat mai jos de locul 7. In sezonul regulat fiecare dintre cele doua echipe si-a castigat intalnirile disputate pe arena proprie. Cele doua echipe au castigat 3 din ultimile 4 titluri de campioana, Pardubice in 2010 si 2012, iar Trinec in 2011, ceea ce demonstreaza ca sunt doua din protagonistele hocheiului ceh. Voi merge pe victoria echipei gazda care a demonstrat, pe finalul sezonului regulat, ca este o echipa foarte puternica, pe arena proprie obtinand victorii pe linie.