Nancy – Dijon

75

Pronosticul meu: Nancy

Analiza: Asa cum anticipam lupta pentru locul 3 se va da intre Nancy si Caen, cu ceva fitile bagate de Niort – care insa nu va rezsista pana la final in opinia mea; Nancy, pare a avea un handicap de 3 puncte in fata lui Caen, acesti dinurma castigand intr-o prima faza la masa verde 3-0 restanta cu Nimes, acestia din urma facand apel, invocand caz de forta majora… ramane de vazut rezultatul. Oricum si pe teren cred ca cei de la Caen se va impune in fata lui NImes. Asa ca Nancy nu trebuie sa mai piarda puncte acasa, in deplasare descurcandu-se excelent. Doua victorii consecutive , fara gol primit. Acum incearca samai obtina o victorie acasa dupa 4 etape, avand un adversar oarecum facil, care nu prea mai are pentru ce lupta. Dijon vine dupa un meci bun acasa contra liderului Metz, meci terminat 2-2, cu Metz egaland in minutele de prelungire. Parea ca intrerup seria interminabila fara victorie, insa vulpea Sakho nu a fost de acord, marcand cu capul dupa un corner. Vin aici fara prea mare tragere de inima, Nancy profitand din plin de aceasta lipsa demotivatie. Insa nu ii vad pe Nancy demolandu-i pe Dijon, mai degraba marcand un gol mai mult decat ei si conservandu-si fortele pentru acest final incins de sezon. Victorie la limita pentru Nancy precum au fost 6 din cele 7 victorii obtinute acasa. bafta