Isner, John – Djokovic, Novak

68

Pronosticul meu: 1

Analiza: Djokovic, pentru prima oara dupa foarte mult timp, vine la Indian Wells fara niciun titlu castigat, iar victoriile impotriva lui Cilic si Benneteau i-au sporit increderea in sine, incredere de care avea mare nevoie in perspectiva unei potentiale finale impotriva lui Federer. Fanii lui Djokovic, dar nu numai, si-au exprimat nemultumirea fata de rezultatele sarbului incepand cu meciul de la Australian Open pierdut in fata lui Wawrinka si pana acum. E firesc sa existe asteptari enorme de la un asemenea jucator, iar intr-un interviu acordat, Djokovic a raspuns, citez din memorie: „Ei, cred ca ar vrea sa joc si cu stanga, daca s-ar putea”. Un raspuns care denota nemultumirea faptului ca exista atata presiune pe umerii lui si atatea asteptari din partea publicului. A avut nevoie de timp pentru a-si reveni si aici nu ma refer la felul in care joaca, ci la inlaturarea, putin cate putin, a lacunelor in ceea ce priveste capacitatea lui de a ramane concentrat pe intreaga perioada a meciului. Meciul impotriva lui Cilic a fost definitoriu pentru revenirea sarbului, fapt ce m-a facut sa vad destul de clar un handicap de 4.5 game-uri in partida ce a urmat, impotriva lui Benneteau.

Dar nu e deloc usor sa joci impotriva lui Isner. In 2012 se intalneau tot in semifinala de la Indian Wells, iar americanul se impunea in tie-breakul setului decisiv. Este redutabil pe hardul outdoor si in special la el acasa unde adrenalina creste si mai mult avand suportul publicului. 7-6, 7-6 este scorul prin care l-a eliminat in faza sferturilor pe letonul Ernest Gulbis aflat la un inalt nivel al jocului in ultima vreme. Cu totii cunoastem faptul ca o caracteristica a partidelor disputate de Isner o reprezinta probabilitatea ridicata ca cel putin un set sa fie decis prin tie-break. Si diseara, impotriva lui Djokovic, sansele sunt ridicate sa asistam la un astfel de set. Pe taram american, Isner s-a impus in fata lui Djokovic in doua randuri: in 2012, la Indian Wells, cu 7-6, 3-6, 7-6 si la Cincinnati anul trecut cu 7-6, 3-6, 7-5. In ultimul meci disputat intre cei doi Djokovic a fost cel ce a avut castig de cauza, la Paris pe hard indoor, dar si atunci Isner reusind sa castige primul set si cum altcumva decat in tie-break, specialitatea lui.