Astra Giurgiu – Oțelul Galați

50

Pronosticul meu: X

Analiza: Astra Giurgiu si Otelul Galati se intalnesc intr-o partida din cadrul etapei cu numarul 24 din Liga I

Astra Giurgiu a scapat printre degete victoria de pe terenul celor de la Petrolul, giurgiuvenii fiind egalati in minutele de prelungire dupa golul reusit de internationalul roman Ovidiu Hoban. In urma acestei remize, sansele la titlu ale Astrei au scazut destul de mult, Steaua avand un avans de 6 puncte fata de gruparea antrenata de Daniel Isaila. In dizgratia patronului formatiei din Giurgiu a intrat si Denis Alibec, fostul atacant al celor de la Inter Milano fiind si el exclus din lot dupa spusele lui Ioan Niculae. Totusi, presedintele Astrei.Daniel Isaila nu se va putea baza pe serviciile mijlocasilor centrali Seidu Yayaha si Vincent Laban, ambii fiind suspendati. Fundasul dreapta Alexandru Matel n-a putut evolua in partida de la Ploiesti din cauza unor probleme la spate, insa internationalul roman s-a antrenat normal in ultimele zile si a fost inclus in lotul pentru acest joc.

si a fost inclus in lotul pentru acest joc.

De partea cealalta, Otelul Galati a pierdut oarecum surprinzator confruntarea de pe teren propriu cu Ceahlaul Piatra-Neamt, scor 0-1. Totusi, galatenii n-au jucat chiar atat de modest, fiind doar neinspirati la finalizare. Mijlocasul ofensiv Victoras Astafei a ratat o lovitura de pedeapsa la scorul de 0-0, iar gruparea de pe malul Dunarii a mai irosit cateva sanse bune de a marca. Fundasul central Cristian Sarghi revine in echipa, dupa ce in etapa anterioara a lipsit din cauza unei suspendari. Un alt jucator care a fost suspendat in etapa precedenta, brazilianul Marquinhos acuza probleme medicale si este incert pentru jocul din aceasta seara. Probleme in banda dreapta a defensivei pentru Ewald Lienen, care nu se va putea baza pe serviciile lui Stephane Tritz si Ciprian Milea, ambii avand probleme medicale. asa ca o remiza la pauza este foarte plauzibila.