ORA DE INCEPERE: 19:00

TRANSMIS LIVE: TVR

ABSENTE: Armenia- Henrikh Mkhitaryan (accidentat)

Romania- Mihai Pintilii, Vlad Chiriches (accidentati), Steliano Filip (incert)

H2H: Cele doua echipe s-au mai intalnit de trei ori pana acum; Romania a castigat doua partide, iar un meci s-a terminat la egalitate

FORMA ECHIPE: Armenia- D W W L L

Romania- W L D L D

ECHIPE PROBABILE: Armenia- Beglaryan; Voskanyan, Andonian, Haroyan, Mkoyan, Hayrapetyan; Ozbiliz, Malakyan, Pizzelli, Kadymyan; Pogosyan

Romania- Tatarusanu; Benzar, Sapunaru, Grigore, Tosca; Hoban; Popa, Maxim, Stanciu, Chipciu; Andone

Pariaza azi pe victoria Romaniei la cota 8.0!!! Click pe acest link sau pe imaginea de mai jos pentru a prinde Super Cota 8.0!

IN PLUS PRIMESTI SI 2 LUNI ACCES GRATUIT IN COMUNITATEA SUPERPONT PREMIUM!!!

Trimite-ne un mail la adresa superpont1x2@gmail.com cu usernameul contului nou deschis de pe linkul de mai sus sau de pe imaginea cu Romania de mai jos si primesti acces instant 100% GRATUIT pentru 60 de zile pe grupul Premium!

Click pe imagine pentru a paria pe Romania la cota 8.0

Armenia nu este o echipa care sa spere la calificare, dar ar putea influenta decisiv clasamentul final al grupei. „Havakakan” a pierdut primul meci din preliminarii, 0-1 in deplasarea din Danemarca. Unicul gol al partidei a fost inscris in minutul 17 de Christian Eriksen, care a mai ratat un penalty la mijlocul reprizei secunde. Armenii au avut un singur sut pe poarta si s-au multumit sa se apere intreaga partida, tactica care aproape ca le-a reusit. Pentru nationala lui Varuzhan Sujiasyan urmeaza dubla cu Romania si Polonia, meciuri importante, care ar putea decide clasamentul final al grupei. „Havakakan” va juca insa fara vedeta Mkhitaryan, care inca nu si-a revenit dupa accidentare. Armenii nu au mai castigat un meci oficial de trei ani; in octombrie 2013 ei au invins Bulgaria cu 2-1, in preliminariile mondialului Brazilian. In campania pentru Euro 2016, nationala lui Sujiasyan a reusit doar doua remize si s-a clasat pe ultimul loc in grupa.

SuperMeciul zilei de 8 octombrie, analizat de Super PontinoNationala Romaniei nu s-a mai calificat la un campionat mondial de aproape doua decenii, de la turneul final organizat in 1998 in Franta. Acum „tricolorii” spera sa ajunga la cupa mondiala din Rusia cu un selectioner strain pe banca, primul din istoria moderna a primei reprezentative. Christoph Daum nu a inceput insa deloc bine preliminariile si a pierdut doua puncte importante pe teren propriu, in fata nationalei Muntenegrului. Pe Cluj Arena romanii au aratat acelasi joc timid si incalcit, cu putine faze de poarta. Au reusit cu greu sa deschida scorul in minutul 85, prin Adi Popa, dar o greseala in aparare le-a permis muntenegrenilor sa egaleze doua minute mai tarziu. Tricolorii puteau obtine totusi toate cele trei puncte, daca Nicoale Stanciu nu rata un penalty chiar la ultima faza de joc. Spre norocul lor, si alte contracandidate s-au impiedicat de adversari mult mai slabi, asa ca sansele de calificare nu sunt deocamdata afectate. Nationala lui Daum nu isi mai permite insa pasi gresiti si are nevoie de victorie atat astazi, cu Armenia, cat si saptamana viitoare, cu Kazahstanul. Romanii pot profita de absenta lui Mkhitaryan, cel mai bun jucator al armenilor, pentru a castiga partida. Tricolorii nu au pierdut pana acum in fata Armeniei si, tinand cont de valoarea celor doua echipe, astazi ar trebui sa se impuna in meciul de la Erevan.